Derneğimiz kurulmadan önce 2009 yılında Dikmen Belediyesi Halk Dansları topluluğu olarak bir araya gelmiş ve çalışmalarını 2014 yılının Mayıs ayına kadar bu isim altında sürdürmüştür. Bu süre zarfında yurt içi performanslarının yanı sıra yurt dışına da çıkmış ve oralarda da kültürümüzü en iyi şekilde temsil etmeye çalışmıştır. 2012 ve 2013 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen festivallere katılmıştır. 2013 yılıın Eylül ayında ise İstanbul Bakırköy’de düzenlenen uluslararası halk dansları festivaliyle büyük bir ivme kazanmıştır.

Mayıs 2014’de Dikmen Belediyesi Halk Dansları topluluğu DİGEM çatısını oluşturmuş hemen arkasına ise İsviçre’ye gitmiştir. İsviçre’de çok büyük bir organizasyona katılan Digem Halk Dansları  kurulduğu ilk yıldan ülke çapında tanınan bir oluşum haline gelmiştir. Yakaladığımız ivmeyi 2015 yılında Romanya/Galati, 2016 yılında Çek Cumhuriyeti/Karlovy Vary, 2017’de ise Türkiye/Kastamonu festivalleriyle taçlandırmıştır.2018 yılında yakaldığı ivme ile  Macaristan/üsküp, 2019 yılında ise Dünya’nın en büyük organizasyonlarından olan İstanbul Büyükçekmece festivallerine katılmıştır.

Derneğimiz yurt içinde düzenlenen Güzelyurt Portakal Festivali,Alayköy Tahıl Festivali,Cumhuriyet Şöleni, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyon Şöleni gibi büyük organizasyonlara da yıllardır düzenli olarak katılmaktadır.

Digem Halk Dansları Bünyesinde100’ü aşkın dansçı sayısıyla 4 grup barındırmaktadır.