Başarılı kalecimizle sohbetteydik. Lamija Borcak! Başarılı kalecimizle sohbetteydik. Lamija Borcak!
  Bu hafta takımımızın başarılı kalecisi Lamija ile  röpörtaj yapma fırsatı bulduk. Ülkesine dönmeden hemen önce yaptığımız kısa söyleşi oldukça keyifli geçti. Pozitif yapısı... Başarılı kalecimizle sohbetteydik. Lamija Borcak!

 

Bu hafta takımımızın başarılı kalecisi Lamija ile  röpörtaj yapma fırsatı bulduk. Ülkesine dönmeden hemen önce yaptığımız kısa söyleşi oldukça keyifli geçti. Pozitif yapısı ve gülen yüzüyle ülkemizin sevilen sporcuları arasında bulunan Lamija ile Kıbrıs’ı, Hentbolu   ve Digem’i konuştuk.

İlk olarak Lamija’nın kariyeri ile başlıyoruz.

Lamija hentbola 11 yaşındayken ailesiyle birlikte yaşadığı Goradze kasabasında başlamış. Başladıktan sadece 4 yıl sonra 15 yaşında iken katıldığı bir anı turnuvasında U18 kategorisinde turnuvanın en genç oyuncusu  olmasına rağmen en iyi kaleci ödülünün sahibi olmuştur. İlk transferini 18 yaşında Mostar’ın Lokomotıva takımına gerçekleştiren Lamija orada sadece 1 sezon forma giymiştir. Lokomotiva takımındaki tek sezonunda yine en iyi genç kaleci ödülünü almış, Lokomotiva ise ligi ikinci sırada bitirmiştir. Bu sezondan sonra ise Jablanica şehrinin Neretva takımında iki sezon forma giyen başarılı kalecimiz Neretva takımından 2015-2016 sezonunda ülkemizin güzide ekiplerinden biri olan Esentepe’ye transfer olmuştur.  Lamija, KKTC’ye geldiği ilk sezonda takımıyla birlikte şampiyonluk kupasını kaldırmış ve yılın en iyi kaleci ödülünün sahibi olmuştur. 2017-2018 sezonunda ise takımımıza transfer olan Lamija, geçirdiği başarılı sezon sonrası bir kez daha  yılın en iyi kaleci ödülüne layık görülmüştür.

Hentbol ve KKTC

KKTC ile Bosna arasındaki hentbolun  çok farklı olduğunu söyleyen Lamija, Hentbolda en önemli şeyin Hentbol eğitimi ve hentbol okulları olduğunu belirtti. KKTC’nin de bu okullara daha çok ihtiyacı olduğunu dile getiren Lamija burada oynadığı üç sezonda KKTC hentbolunun günden güne daha iyi bir noktaya geldiğini belirtti. Kıbrıs’lı sporcuların diğer ülkelerden gelen sporculardan da çok şeyler öğrenip kendilerini geliştirme fırsatı yakaladığına inanan Lamija,  hentbol antrenörlerinin ve federasyonun bu tempoda çalışmaya devam ettiği takdirde 2 yıl içerisinde KKTC hentbolunun çok daha iyi seviyelere geleceğine inandığını dile getirdi.

İşte Lamija’nın gözünden Digem,

Lamija ile Digem üzerine yaptığımız konuşmada derneğimizle ilgili şunları söyledi; “Anladığım kadarıyla Digem  kısa sürede iyi bir gelişim sergiledi. Hentbol,Darts ve Halk Dansları alanlarında faaliyet gösteriyor. Bende bu yapının içerisinde olduğum için çok mutluyum. Bu benim Kuzey Kıbrıs’taki en iyi senemdi. Tam bir aile ortamı yaşadım. Pozitif ve güzel insanlardan oluşan bir takımımız vardı.  Burada olmak ve Digem’de olmak güzel bir duygu. İyi bir sezon geçirdik. Ligi üçüncü bitirdik ancak bunun bir son olduğunu düşünmüyorum. Bu  bir başlangıç. İlerleyen yıllarda Digem Hentbol Takımının çok başarılı olacağına inanıyorum. ”

 Kıbrıs’ta yaşadığı en unutulmaz an..

Üç yıldır Kıbrıs’tayım ve şüphesiz benim için en özel an bu yıl Derviş Mişon Anı turnuvası Şampiyonu olduğumuz andı. Evet, Esentepe ile Lig şampiyonu olduk. Ancak bu yılki şampiyonluk çok daha özel ve farklıydı. Çok iyi antrenmanlar yaptık. Çok Güçlü bir takım oluşturduk ve turnuvayı güçlü bir şekilde bitirerek şampiyon olduk. Bu kesinlikle buradaki en güzel anım..

Osman Çelebi

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir